Група "Гости"
Ви увійшли як Гость 
     


Статистика

Каталог статей

Головна » Статті » Новини управління

Навчання з питань охорони праці – необхідна умова запобігання травматизму на виробництві.

Законом України «Про охорону праці» визначено обов'язки працівника: дбати про особисту безпеку і здоров'я під час виконання будь-яких робіт чи перебування на території підприємства; знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва. Як свідчить аналіз виробничого травматизму, переважна більшість нещасних випадків трапляється за таких причин: допуск до роботи без навчання та перевірки знань з охорони праці, порушення вимог безпеки під час експлуатації обладнання, порушення трудової і виробничої дисципліни, невиконання вимог інструкцій з охорони праці працівниками. 
Ось останній приклад:
25 квітня 2017 року в ТОВ «Коростишівземінвест», стався нещасний випадок з механіком Мальчиком Ігорем Євгенійовичем за таких обставин:
Механік Мальчик І.Є. з метою заміни пошкодженого привідного валу висівного апарату сівалки М0N0SЕМ NG +16 на службовій машині приїхав на поле, де знаходився трактор САSЕ МХ 310 з причіпною сівалкою М0N08ЕМ NG +16. Під' їхавши до трактора з правої сторони, він зупинив машину перед трактором в робочій зоні. посівного агрегата. Але тракторист - машиніст Лазарчук В.П., працюючи посівним агрегатом, більше уваги приділяв до приборів висіву, які знаходяться з правої сторони кабіни трактора і візуальної роботи сівалки через ліву сторону кабіни, тому автомобіля не побачив і трактор не зупиняв. Мальчик І.Є., побачивши таку ситуацію, побіг назустріч трактору щоб той зупинився. Але знову був незамічений трактористом - машиністом. Потім Мальчик І.Є. повернувся до машини з метою від'їзду з робочої зони посівного агрегата, але завести двигун автомобіля не вдалося. Мальчик І.Є. вискочив з машини і в цей момент трактор наїхав переднім правим колесом йому на праву ногу. Після чого Мальчик І.Є. піднявся на ліву ногу, і не встоявши на нозі вдарився грудною кліткою та животом в заднє праве колесо трактора. Продовжуючи рухатися трактор зачепив заднім правим крайнім колесом за автомобіль «НИВА». Почувши скрежет резини об метал, тракторист - машиніст Лазарчук В.П. зупинив трактор. Вийшовши з кабіни він побачив що сталося, повідомив про подію агронома Криворучко І. М., яка визвала швидку медичну допомогу. До приїзду швидкої допомоги тракторист - машиніст Лазарчук В.П. надавав домедичну допомогу потерпілому. Бригадою швидкої медичної допомоги потерпілий був доставлений в Коростишівськe ЦРЛ ім. Д.І. Потєхіна.
Основною причиною цього нещасного випадку – це порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів, а саме: Виїхавши автомобілем в робочу зону посівного агрегата та зупинивши автомобіль в цій зоні, бачив, що в його напрямку рухається трактор, вийшов з автомобіля і пішов назустріч транспортному засобу (трактор з сівалкою), що рухався, чим порушено вимоги «Правил охорони праці на автомобільному транспорті», затверджених наказом МНС України, №964, від 09.07.2012р. .
Хочеться наголосити, що навчання з питань охорони праці – обов’язкова складова ефективної профілактичної роботи щодо запобігання аварій і травматизму на виробництві. Забезпечення безперервного навчання з питань охорони праці можливо лише за належної його організації.  
Згідно зі ст.18 Закону України «Про охорону праці» працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці, з надання першої долікарської допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.  Види та порядок проведення навчання, інструктажів з охорони праці визначені Типовим  положенням  про  порядок  проведення  навчання  і  перевірки  знань  з питань охорони праці, затвердженим  наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці № 15 від 26.01.2005 р. (далі - Типове положення) 
Типовим положенням передбачено як спеціальне навчання, так і навчання з питань охорони праці. Навчання з питань охорони праці спрямоване на отримання знань, необхідних для безпечного ведення робіт взагалі. Таке навчання проходять 1 раз на 3 роки посадові особи, робота яких безпосередньо пов’язана з організацією безпечного ведення робіт. На відміну від навчання з питань охорони праці спеціальне навчання орієнтоване на підготовку до безпечного виконання робіт із підвищеною небезпекою або тих, де є потреба у професійному доборі. Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою та у роботах де є потреба у професійному доборі, проходять щороку спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці. Кінцевою метою навчання з питань охорони праці та спеціального навчання є допуск до роботи. 
За характером і часом проведення  інструктажі  з  питань  охорони  праці   поділяються  на  вступний,  первинний, повторний, позаплановий та цільовий. 
Вступний інструктаж проводиться з усіма  працівниками,  які  приймаються  на   постійну   або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади, з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і  беруть  безпосередню участь у виробничому процесі або виконують інші роботи для підприємства. Він проводиться спеціалістом  служби  охорони праці  або  іншим фахівцем відповідно до наказу (розпорядження) по підприємству,  який в  установленому  порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці. Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації  вступного  інструктажу з питань охорони праці, а також у наказі про прийняття працівника на роботу.
Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці за  діючими  на підприємстві  інструкціями   з   охорони   праці   відповідно   до виконуваних робіт з працівником:
- новоприйнятим (постійно чи тимчасово) на підприємство;
-  який переводиться   з одного структурного підрозділу підприємства до іншого;
-  який виконуватиме нову для нього роботу; 
- відрядженим працівником   іншого підприємства,   який  бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві.
 Повторний інструктаж ппроводиться на робочому місці індивідуально з окремим працівником або  групою  працівників,  які виконують  однотипні роботи,  за обсягом і змістом переліку питань  первинного інструктажу, не рідше:
- на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз на 3 місяці;
- для решти робіт - 1 раз на 6 місяців.
Позаплановий інструктаж проводиться з працівниками:
- при введенні  в дію  нових або переглянутих нормативно-правових актів  з  охорони праці,  а також при внесенні змін та доповнень до них;
- при зміні технологічного процесу, або модернізації устаткування,  приладів  та   інструментів,   вихідної   сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
- при порушеннях працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
- при перерві  в  роботі  більш  ніж  на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою,  а для решти робіт - понад 60 днів.
Цільовий інструктаж проводиться з працівниками:
- при ліквідації аварії або стихійного лиха та при  проведенні  робіт,  на  які  відповідно до законодавства оформлюються наряд-допуск, наказ або розпорядження.
Первинний,    повторний,    позаплановий    і   цільовий інструктажі  проводить  безпосередній  керівник  робіт. Данні інструктажі   завершуються   перевіркою  знань,  а також перевіркою набутих  навичок  безпечних методів праці,  особою,  яка проводила  інструктаж. При незадовільних   результатах   перевірки  знань,  умінь  і навичок  щодо  безпечного  виконання   робіт   після   первинного, повторного   чи   позапланового   інструктажів  протягом  10  днів  додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань. При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу допуск  до  виконання  робіт  не  надається.  Про проведення первинного, повторного, позапланового та цільового  інструктажів  та  їх  допуск  до  роботи,  особа,   яка проводила   інструктаж, робить запис  до  журналу  реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці. 
Працівники, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці, до роботи не допускаються. 

                  
Страховий експерт з охорони
праці відділення ВД ФССНВ
у Коростишівському районі                                                                     В.М. Фещенко 

Категорія: Новини управління | Додав: Rom@ (2017-06-15)
Переглядів: 904 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Державні інтернет ресурси


Прогноз погоди