Група "Гости"
Ви увійшли як Гость 
     


Статистика

Каталог статей

Головна » Статті » Новини управління

УВАГА!! Роз’яснення щодо окремих гарантій під час проходження зборів військовозобов'язаними та проведення мобілізації!

У зв’язку з численними запитами керівників підприємств, установ та організацій щодо дотримання чинного законодавства щодо працівників - військовозобов'язаних, яких призвано на збори, а також часткової мобілізації роз’яснюємо.

У разі призову на навчальні збори згідно з статтею 13 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» за  громадянами  України,  які  проходять   підготовку   з військово-технічних спеціальностей з відривом від виробництва, на весь час підготовки,  включаючи час проїзду до місця підготовки та у зворотному напрямку,  зберігаються місце роботи, а також займана посада  та  середній  заробіток  на  підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування і форм власності.

Витрати,  пов'язані  з  наймом  житла  на  період навчання зазначених у частині першій цієї статті громадян України,  оплатою вартості  проїзду  до  місця навчання (зборів) і назад та виплатою середнього заробітку за основним місцем  роботи,  здійснюються  за рахунок  коштів  Міністерства  оборони України та інших військових формувань у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зазначені особи   не   підлягають   звільненню   з  роботи  з ініціативи власника або вповноваженого ним  органу  незалежно  від підпорядкування  і  форм  власності  з  дня отримання повістки про призов  і  до  повернення,  крім  випадків  ліквідації   установи, підприємства, організації тощо, де вони працювали.

Виплата середнього заробітку військовозобов'язаним,  призваним на збори, провадиться підприємствами, установами та  організаціями, де працюють (працювали) призвані на збори, з  подальшим відшкодуванням цих витрат військовими комісаріатами.

Розрахунок середнього заробітку здійснюється згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 р. № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати». Середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата згідно з п.8 зазначеної Постанови. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Середня заробітна плата зберігається як на основній, так і на сумісних роботах. (п. 7 Інструкції про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів, затвердженої наказом Міністра оборони України від 12.03.2007  № 80).

Особам,  призваним на збори, виплачується заробітна плата за  відпрацьований  час  до  дня  припинення  роботи  у  зв'язку з від'їздом на збори,  а також  середня  заробітна  плата  за  перші півмісяця зборів.

За решту часу перебування на зборах виплата заробітної  плати провадиться  у  звичайні  строки,  установлені на підприємстві,  в установі чи організації, де працює військовозобов'язаний.

Особи,  які проходять збори з  відривом  від  виробництва, використовують   вихідні,   святкові  та  неробочі  дні  згідно  з розпорядком, установленим командуванням, що провадить збори.

У разі, якщо військовозобов'язаний був призваний на збори зі   щорічної   чи   додаткової   відпустки,   останні  підлягають продовженню після  закінчення  зборів  або  перенесенню  на  інший строк.

Військовозобов'язаним,  які  на  день призову на збори не працюють, на весь період зборів та резервістам з числа непрацюючих на  весь  термін  виконання  ними  обов'язків служби у військовому резерві,  включаючи час проїзду до  військової  частини  і  назад, виплачується грошове забезпечення в розмірі мінімальної заробітної плати за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання  Міністерства  оборони  України та інших центральних органів виконавчої влади,  які  відповідно  до  закону  здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Згідно з зазначеною Інструкцією, військовозобов'язаним, які тимчасово не працюють  на  день призову на збори, за весь період зборів, враховуючи час проїзду до місця їх проведення і назад, зазначене грошове забезпечення виплачується при поданні ними довідки з  державної служби зайнятості про  те,  що  вони  зареєстровані  як  такі,  що шукають  роботу.

Таким чином, за працівниками, призваними у встановленому порядку на збори, зберігаються місце роботи, а також займана посада та середня заробітна плата.

У разі часткової мобілізації працівників підприємств, в установ, організацій відповідно до п. З ст. 36 Кодексу законів про працю України призов або вступ працівника на військову службу є підставами припинення трудового договору. При припиненні трудового договору з цих підстав працівнику виплачується вихідна допомога у розмірі двох мінімальних заробітних плат (ст. 44 КЗпП України).

Згідно з Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (ст.3) військовослужбовцями строкової служби, які  до  призову працювали на підприємствах, в установах і організаціях,  незалежно від форм власності і господарювання, зберігається при звільненні з військової служби право на працевлаштування їх в тримісячний строк на  те  ж  підприємство,  в  установу  чи  організацію   або    їх правонаступники  на посаду, не нижчу за ту, яку  вони  займали  до призову  на  військову  службу.

Протягом  місяця  з дня взяття на військовий  облік  за  місцем  проживання  за  поданням військовий комісаріат  в  порядку,  який  встановлюється  Кабінетом Міністрів України,   надає  їм  матеріальну  допомогу  в  розмірі  середньої місячної  заробітної  плати  за  останнім місцем роботи за рахунок коштів  державного бюджету.   

Згідно з ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов військовозобов'язаних на військову службу у зв'язку з мобілізацією та звільнення з військової служби у зв'язку з демобілізацією проводяться в порядку, визначеному Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Враховуючи зазначені норми законодавства, працівники, призвані на військову службу у зв'язку з мобілізацією, підлягають звільненню з роботи з підстав, зазначених у п. З ст. 36 Кодексу законів про працю України, з виплатою вихідної допомоги в розмірі двох мінімальних заробітних плат.

З метою захисту прав працівників щодо їх працевлаштування після закінчення мобілізації, рекомендуємо роботодавцям області  на час виконання працівниками військового обов’язку  приймати у разі необхідності працівників на їх місце за строковим трудовим договором згідно з   ст.23 КЗпП Україні.

За повідомленням керівництва Мінсоцполітики України відповідні роз'яснення із зазначених питань опрацьовуються.

 

Заступник директора департаменту праці

та соціального захисту населення                                                                               С. М. Бойм

Категорія: Новини управління | Додав: Rom@ (2014-03-26)
Переглядів: 773 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Державні інтернет ресурси


Прогноз погоди